• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Дніпропетровщина на карті України

Дніпропетровщина на карті України

Географічне положення

Дніпропетровська область розташована на південному сході Україні, на лівому і правому берегах Дніпра, в межах давньої Східно-Європейської платформи. Її територія складає 31 914 км2 (5,3% території України, друге місце в країні). Найбільша протяжність із заходу на схід - 300 км,з півдня на північ - 190 км. На півночі вона межує з Полтавською і Харківською, на заході - з Кіровоградською і Миколаївською, на півдні - з Херсонською і Запорізькою, на сході - з Донецькою областями.

Природа і клімат

Клімат - помірно-континентальний. Середня температура: зимова - -5 -6оС, літня - +22 +23оС. Середньорічна кількість опадів 400-490 мм, переважають вітри північно-східного і східного напрямів. При сильних вітрах під час посухи не рідко виникаютьзапорошені бурі. Дніпропетровська область лежить в межах лісостепової і степової фізико-географічних областей. Ліси займають менше 3,9% її території. Серед грунтів переважають родючі чорноземи. Основна водна артерія - річка Дніпро. Інші великі, протікаючі по території області річки - Самара, Орель, Базавлук, Інгулець, Саксагань.

Рослинний світ Дніпропетровської області налічує близько 1 730 видів, тваринний - понад 7 500 видів. Площа її 114 природно-заповідних об'єктів складає близько 26 тис. га. До середини ХХ століття великий вплив на формування клімату і розподіл господарства регіону робили Дніпровські плавні, затоплені в результаті будівництва Каховського водосховища (див. розділ «Дніпровські плавні»).

Корисні копалини

На Дніпропетровщині добувається 39 видів мінеральної сировини, серед яких найбільше значення мають залізна руда (Криворізький басейн), марганець (Нікопольський басейн), кам'яне вугілля (Західний Донбас), а також родовища рідкісних і кольорових металів, будівельних матеріалів і так далі.

Населення

На 1 червня 2011 р. чисельність населення Дніпропетровської області. складала 3 млн. 327 тис. чоловік (друге місце в Україні після Донецької області). Більшість жителів Дніпропетровщини (більше 84%) мешкають в містах. Доля сільського населення складає менш 16%. Середня щільність населення - 115 чоловік на 1км2. У нашій області мешкають представники більше 80 національностей, серед яких найбільш численними є українці (72%) і росіяни (23%). Близько 54% населения області складають жінки.

Промисловість

Головними промисловими галузями Дніпропетровщини є металургія, машинобудування, коксо-хімічна промисловість. У аграрному секторі переважає Зернове господарство (виробництво пшениці, кукурудзи), овочівництво і баштанництво, молочно-м'ясне скотарство, свинарство, птахівництво.

Перспективи розвитку

Вигідне географічне положення, наявність потужної сировинної бази і розвиненої системи шляхів сполучення, високий професійний і науковий рівень підготовки працездатного населення, величезний потенціал унікальних виробництв, які не мають аналогів в країні, можуть в найближчому майбутньому сприяти посиленню позицій Дніпропетровщини на загальнодержавному рівні і залученню додаткового об'єму іноземних інвестицій.

Багата і унікальна історія нашого краю, наявність значної кількості археологічних і архітектурних пам'ятників, його сприятливий клімат і мальовничі куточки природи, можуть також сприяти розвитку в Дніпропетровській області індустрії туризму.

Історія

Заселення території сучасної Дніпропетровської області людиною почалося ще у часи палеоліту (близько 100 000 років тому). Про це свідчать численні стоянки первісних мисливців і рибалок, а також їх знаряддя праці, виявлені археологами у Верхньодніпровському, Дніпропетровському, Павлоградському, Петропавлівському, Солонянському і Нікопольському районах (див. статтю «Люди і мамонти»).

У епоху міді-бронзи (ІІІ - початок І тисячоліть до н.е.) на Дніпропетровщині існували поселення і виникли курганні поховання ямної, катокомбної, зрубної та інших археологічних культур (див. статті «Скіфські легенди», «Катакомбники розводили овець-велетнів», «Нейрохірурги бронзового віку»). У 1948 р. під час розкопок кургану Сторожова Могила (біля Дніпропетровська) були виявлені залишки старого в Східній Європі двоколісного воза. До цього періоду (ямної культури) відносяться і знахідки прадавніх слідів металургійного виробництва.

У VIII-IV ст. до н.е. землі Дніпропетровщини входили до складу Великої Скіфії - давньої держави воїнів-кочівників, яка досягла найвищої могутності у часи правління царя Атея (див. статті «Скіфи: походження і релігія» і «Скіфське військо»). Саме на території сучасного Нікопольського району, на думку абсолютної більшості істориків та археологів, знаходилась яскраво і барвисто описана Геродотом країна Геррос. На користь цієї гіпотези красномовно свідчать розкопки в околицях села Чкалово і міста Орджонікідзе найбагатших за всю історію археологічних досліджень скіфських царських курганів - Чортомлик і Товста Могила (див. статті «Скіфський курган Чортомлик» і «Скіфські кургани»). Виявлені в них безцінні витвори давнього мистецтва (Чортомликська амфора і Золота пектораль) нині прикрашають найбільші музеї Росії та України. У Дніпропетровській області також знаходиться найвищий в усій степовій Євразії курган - Нечаєва Могила (Нікопольський район).

У III-V ст. нашої ери Дніпропетровщину населяли племена давньослов'янської черняхівської культури. У VI-VIII ст. на берегах Дніпра виникли перші поселення літописних слов’ян. У час середньовіччя землі сучасної Дніпропетровської області служили місцем мешкання різних кочових племен і носили назву Половецький степ. Після спустошення, викликаного монголо-татарським нашестям, Половецький степ на декілька століть перетворився на «Дике поле».

У XVI-XVIII ст. більша частина сучасної Дніпропетровської області входила до складу Кодацької та Самарської паланок (округів) Області Війська Запорозького .

У 1783 р. Азовська і Новоросійська губернії Були об'єднані у величезне Катеринославське намісництво. У 1796 р. воно було перетворене в Новоросійську губернію, землі якої в 1802 р. були розділені на 3 губернії- Катеринославську, Херсонську (Таврійську) і Миколаївську. До 1921 р. до складу Катеринославської губернії входили території більшої частини сучасних Дніпропетровської, Запорізької, Донецької та Луганської областей України, а також Ростовської області нинішньої Російської Федерації. Лише у 1887 р. з неї до складу Області Війська Донського були виділені Таганрозьке градоначаліє та частина Ростовського повіту. Період кінця XVIII-початку XIX ст. характеризується інтенсивним освоєнням і заселенням нашого краю . У кінці XIX ст. Катеринославська губернія стала основним металургійним центром Російської імперії .

У 1917-1918 рр. територія нинішньої Дніпропетровської області входила до складу Донецько-Криворізької республіки (ДКР), яка мала власний герб, прапор і збройні сили (близько 15 000 чоловік).

У 1923-1925 рр. Катеринославська губернія була розділена на 7 округів, у тому числі - Катеринославський (з 1926 р. Дніпропетровський), Павлоградський і Криворізький. 27 лютого 1932 р. на базі 5 округів була створена Дніпропетровська область. У 1938-1939 рр. частина її території увійшла до складу новостворених Запорізької, Миколаївської і Кіровоградської областей.

/Files/images/Новый рисунок (4)1.JPG

Сучасна територія Дніпропетровської області

/Files/images/Новый рисунок (5).JPG

Герб Дніпропетровської області

Нині територія Дніпропетровської області включає 22 райони, 20 міст, 46 смт. і 1 438 сіл.

/Files/images/Новый рисунок (2).JPG

Покровський район

/Files/images/Новый рисунок (1)11.JPG

Покровський район розташований уздовж ріки Вовчої і її приток Янчула і Ганчура. Граничить із Запорізькою і Донецькою областями, Межівським і Васильківським районами Дніпропетровської області. Територію району перетинають залізничні маршрути Чаплино-Бердянськ, Чаплино-Ясинувата, а також дві автотраси: Запорожжя-Донецьк, Дніпропетровськ-Бердянськ. З природних копалин є поклади каоліну і граніту. Площа району складає 121 тис. га. Населення -1 тис. чоловік.

З історичних джерел відомо, що в XVІ-XVІІ ст. територію, на який зараз розташований район, називали Диким Полем. Уздовж Вовчої пролягав горезвісний Муравський стратегічний шлях, яким кримські татари і яничари користувалися для розбійницьких нападів на Україну. Відтоді залишилися татарські найменування припливів Вовчої -Ганчур і Янчур.

Офіційна історія району починається з 1673 року. Історик - академік Д. Яворницький у своїй книзі "И. Д. Сирко" пише: "Восени 1673 року И. Сирко зустрівся на Муравському шляху з великим загоном татар, розгромив їх, узяв багато в полон, після чого щасливо повернувся на Січ. Ця битва відбулася в районі Покровського в день Покрова Пресвятої Богородиці. У знак пам'яті про цю перемогу слободу назвали Покровською".

Як адміністративна одиниця район утворений у 1923 році.

У районі 5 промислових підприємств, найбільше з яких - Просянський гірничо-збагачувальний комбінат. Основна його продукція - каолін мокрого і сухого збагачення для паперової, порцелянової, парфумерної, гумовотехнічної, кабельної й іншої галузей промисловості.

Сільськогосподарське виробництво характеризується зерно-м'ясо-молочним напрямком. У районі працюють 80 агро-господарств. Загальна площа сільгоспугідь - 106,2 тис. га, з них орної землі - 86,7 тис. га, лісів - 1,9 тис. га, садів - 2,3 тис. га, лугів і пасовищ - понад 12,2 тис. га. Покровщину прославляють сільгосппідприємства, на базі яких створені племінні заводи 000 "Обрій ", ТОВ "Славутич", Покровський сирзавод, сиро-молочну продукцію якого знають і цінують не тільки в області.

У районі працюють професійно-технічне училище, 20 загальноосвітніх шкіл, 18 дитячих садів, 31 будинок культури, 25 бібліотек, 3 лікарні, 7 амбулаторій, 28 фельдшерсько-акушерських пунктів, спортивний комплекс, кінноспортивна школа.

14 колективам художньої самодіяльності і театральному колективові привласнені звання народних. На території району діють 2 народних історико-краєзнавчих музеї.

Покровщина пишається своїми земляками: артистами і співаками - Григорієм Шевченко, Світланою Білоножко, Тетяною Халаш, Людмилою Литко, Аллою Кривогуз, скульптором Володимиром Небоженко, художником Василем Моісеєнко, письменниками Анатолієм Хоружим, Дмитром Бедзиком, поетами Олександром Вільним і Олексієм Гасенко, майстрами спорту, членами збірної України по кінному спорту , чемпіонами міжнародних змагань Олегом Красюком і Наталією Падафою.

Кiлькiсть переглядiв: 637

Коментарi

  • Curtisutise

    2017-10-29 23:35:26

    Мы ценим ваше время и делим с вами общие цели. Ваши продажи для нас главный приоритет. заказать прогон хрумером логин скайпа SEO2000[/url] оращайтесь договримся есть примеры работ логин скайпа SEO2000...